Laste stomaloogia
Esmane visiit.
Esmasel visiidil me tavaliselt „ei tee midagi“. Sel hetkel on lapse suuõõne nö „hetkeolukorra“ kaardistamine. Laps tutvub arstiga ja arst tutvub lapse hammaskonnaga. Anname nõuandeid vanematele ja loomulikult ka lastele endile. See visiit on nö. „sobivustesti“ aeg. Seda võib alati loomulikult korrata niikaua, kui sobivus langeb kokku „koostööpartneritel“. Vanemad ei tohiks last „töödelda“ jutuga, et „ega sul valus pole ja sulle ei tehta midagi “ stiilis. Selline sissejuhatus on väga vale. Laps näeb sellises jutus „ohumärke“ ja pole iialgi nõus suud avama arstile
(arvatavasti on juba teel arsti juurde pisiprobleeme). Laps ei soovi kuulda „tõsist“ juttu arsti külastamisest- tehkem seda mänguliselt! Miks mitte stiilis, et „näitame su ilusaid kikusid ka teistele“. Iial ei ole vaja rääkida valust jne... Seda ei pruugi ju olla niikuinii! Jätkem meelde, et arsti ei külastata esmakordselt mitte siis, kui laps kaebab valu hammastes, vaid siis, kui ilmuvad suhu esimesed hambad.
Millal alustada visiitidega?
Hambakaariese levimus Eesti laste seas maailmamastaapides on mõõdukas.Tavaliselt kolmanda eluaastani on laste hambad kaariesevabad 60% lastel. Alates 6. eluaastast on tervete hammaste protsent vaid 26%. 15 .aastastel lastel Eestis on kaariesevaba hammaskond vaid 19%-l. Alustada tuleks profülaktikaga juba rasedusperioodil.Hamba alged
hakkavad tekkima 4-5 raseduskuul.Olulisim siin on ema toitumine ja toitumusharjumused . Hambaarsti juures käimist võiks harjutada lastele juba esimeste piimahammaste tulekul. Arvatavasti siis ei olegi mingeid ravi-protseduure, kuid profülaktika algabki juba sellest hetkest- anname näpunäiteid vanematele ja lastele.
Imikuga kohtub esmalt tavaliselt perearst.Tema otsustab enda visiitidel ka varajasemad konsultatsioonid stomatoloogidega. Põhjuseks võivad olla siin limaskesta muutused, kui ka hambumushäired.Aga ikkagi võiks peale
esimeste piimahammaste tulekut kord aastas külastada ka hambaarsti.
Fakt laste hambaravis.
Lastel on täiesti erinevad emotsioonid ja füüsilised tunnetused võrreldes täiskasvanutega. Tihti väikelaps ei saagi aru kus tal hambad valutavad. Kord kaebab valu alalõuas, kord ülalõuas.Hambavalu korral võib kaevata ka lihtsalt peavalu või kõrvavalu. Alalõuas tegelikku hambavalu võib tunnetada hoopis ülalõuas . Enamasti ei lokaliseerita valu konkreetses hambas. Vahest tõuseb kõrge palavik ka lihtsalt hammaste lõikumisest jne...Mõistagi teeb see ka arstide tööd raskemaks.Laste ravimisel ei saa alati „uskuda“ nende kaebusi -pigem tuleb toetuda objektiivsele leiule ja erinevatele diagnostikavõtetele. Jällegi tahame öelda seda, et kõike saaks ennetada arste külastades profülaktilistel visiitidel.
Üldinformatsioon vanematele ja lastele.
Meie raviasutuses on vastuvõtt lastele üldise järjekorra alusel etteregistreerimisega. Teisisõnu-arst ravib ja võtab jutule kõiki patsiente üleüldise järjekorra alusel.( Esmaabi vajavad patsiendid saavad abi reeglina samal päeval).
Hetkel on meil ka kehtiv leping haigekassaga Tallinna ja Harjumaa laste hambaravi ja profülaktika rahastamise osas. Registreerida saab telefonidel numbriga 6313640 või 58366343
LASTE HAMBAD JA SUUHÜGIEENI MEELESPEA
Lapsevanemana on Teil oluline osa lapse hammaste tervises.
Terved hambad on terve lapsepõlve aluseks. Lapsed vajavad oma hambaid närimiseks, toidu korralikuks seedimiseks, õigeks rääkimiseks ja ilusaks naeratuseks,ja seda kogu eluks.
Oluline on hoida lapsed entusiastlikud ja motiveeritud oma hammaste eest hoolitsemisel. Seega on äärmiselt oluline aidata ja õpetada oma lapsi hambaid õigesti harjama. Ainult nii väldime edaspidiseid suuprobleeme.
Hammaste harjamine koos annab lapsele head eeskuju, kujundab head harjumused ja teie jälgimine aitab lapsel õppida.
Innustage oma last hambaid harjama vähemalt kaks korda päevas.
Proovige õpetada last kasutama elektrilist hambaharja.Nende unikaalne harjasemuster on välja töötatud igemepindade optimaalseks puhastamiseks. Nende väiksem harjapea hõlbustab juurdepääsu tagumistele hammastele väikeses suus.
Ärge kasutage liiga palju hambapastat. Oasuurusest kogusest piisab. Õpetage lapsele hambapastat mitte alla neelama vaid hoidma seda suus ja veega loputama.
Kui lapsel on breketid, kontrollige, et laps harjab hoolikalt ka nende ümbert.
Kaariesbakterid ja peale söömist suus toimuva happerünnaku nö.pH taseme langemise tagajärjel hambapind pehmeneb.Seepärast on kasulik kasutada fluori sisaldavat hambapastat 2 korda päevas. Laste hambapasta fluorisisaldus soovituste kohaselt peaks olema 0,05–0,11% (500–1000 ppm vaata hambapasta tuubilt) Täiskasvanute oma peaks olema 1450 ppm (0,145 %).
Ksülitooli(xylitoli10–20 %) sisaldusega närimiskumm aitab tasakaalustada suu pH taseme ja seoses sellega pidurdada kaariest tekitavate Mutans-Streptokokkibakteterite levimist ja aktiivsust.
Planeerige lapsega korrapärased visiidid hambaarsti juurde vähemalt iga kuue kuu järel. . Pidage meeles, et ainult teie laspevanemana saate näidata head eeskuju.