Hambaravi

Hambakatt


Kui imikul lõikuvad hambad , tekib suhu uusi kinnituspindasid , kuhu kinnitub üha enam mitmesuguseid bakteriliike ning algab hambakatu moodustumine. Ja nii kestab see kogu aeg. Suu mikrofloorale on iseloomulik liikide rohkus.Täiskasvanu hambakatt sisaldab umbes 10 11 mikroorganismi 1mg-s.Mida halvem on suuhügieen , seda enam on mikroobe.

Tänapäeval pööratakse tähelepanu just sellele , et katkiste hammastega ema ei nakataks oma last hambapatogeenidega (haigustekitajatega).Ema hambad tuleb seega korda teha enne lapse sündi.

Hambaarstidele väga meeldiks, kui vanemad oskaksid sellele tähelepanu pöörata. Parim ravi on profülaktika!

Sülg.


Suu mikroobikasvu ohjeldab eelkõige sülg oma kaitsemehhanismidega.Sülg sisaldab nii spetsiifilisi immuunoloogilisi kui mittespetsiifilisi humoraalseid kaitsefaktoreid.Kui süljeeritus on mingil põhjusel vähenenud , võib selle tulemusel mikrofloorat lisanduda ja tagajärjeks on erinevat laadi ebameeldivused suuõõnes. Kui on suukuivusega pidevalt probleeme, tasuks arsti külastada. Vanematel inimestel on sagedamini sellelaadseid kaebusi. Neid hädasid saab leevendada ja ravida.


Kaaries.


Suus esinevatest infektsioonidest on tüüpilised kaaries ja parodontiit. Nagu jutust võib aimata, on tegemist nakkushaigustega. Kui katu bakterite happeproduktsioon on tugevam kui kaitsemehhanismid , suureneb auk vähehaaval makroskoopiliseks ja kahjustus muutub pöördumatuks.Siis tekib hambasse tungivatele bakteritele üha uusi „peidupaiku” , kus protsess jätkub.Dentiinikaaries levib dentiinikanaleid mööda ja infitseerib hambasäsi ehk maakeeli hambanärvi..Hiljemalt selles staadiumis hakkab hammas valutama. Kui ravi ikka veel ei alustata, hakkab hammas reageerima näiteks kuumale teele või kohvile. Sellest võib alguse saada küllaltki piinarikas ja tülikas periood. Abi saab hambaarsti juurest küll, kuid valu ei pruugi kohe kaduda. Sellise hamba ravi on aeganõudev ja kahjuks ka küllaltki kallis. Ainsaks raviks oleks siis juureravi.

Parodontiidid ehk tugikoe põletikud.


Parodondihaiguste tekitajaid ei ole veel täielikult kindlaks määratud.Tänapäevase tõlgenduse kohaselt tekitab hambakatt juba ainult oma olemasolu tõttu igemekoes põletikku.See põhjustab vähehaaval igeme ja hamba vahelise koel nõrgenemist , mistõttu bakteriaalne katt tungib järjest sügavamale hamba ja igeme vahelisse igemetaskusse.Tihe katt kaltsifitseerub ja tekib hambakivi.Hambakivi teke jätkub järjest sügavamale hamba ja selle tugikudede vahele ning hävitab hamba kinnitusligamendid.Kui protsess ei peatu , kukub hammas lõpuks välja.

Gingiviidi (igemepõletik) ja parodontiidi (tugikoepõletik) vaheline piir on tinglik ja nende tekitajad on ilmselt samad.Põletikulisest parodontaalkoest levivad mikroobid ka sügavamale hammast ümbritsevatesse kudedesse ja niimoodi kogu organismi.Gingiviidi kliiniliseks tunnuseks on hammaste pesemisel tekkiv igemete veritsus.Parodondihaiguste korral tekib valu alles abstsessi staadiumis , mistõttu on need haigused eriti salakavala iseloomuga.Parodontaalkude võib olla juba sügavalt hävinud , ilma et patsient teaks , et ta põeb kroonilist infektsiooni.Lõikuvaid hambaid , eeskätt tarkushambaid ümbritsevate kudede infektsiooni , perikoroniiti , esineb sageli nooremaealistel täiskasvanutel.Tarkusehammaste lõikumisega seotud vaevused on sagedasimad 20 aasta vanuses.Tarkusehamba perikoroniidiga kaasnevad tõsisemad probleemid , kuna need hambad paiknevad suuõõne tagaosas , mistõttu põletikuline turse selles piirkonnas võib raskendada suu avamist ning tekitada isegi mälumislihaste krampi. Sellisel puhul on arsti külastamine vajalik .


Piltidelt on näha hambakattu, punetavaid igemeääri ja taandunud igemeid. ( gingiviiti, parodontiiti ja hambakattu)

Suu seeninfektsioonid

Enam kui pooltel täiskasvanud patsientidel leidub süljes pärmseent , kuid tervel inimesel see tavaliselt märkimisväärseid vaevusi ei põhjusta.Suu kaitsefunktsioonide nõrgenedes , näiteks süljeerituse vähenemisel ja suukeskkonna happelisemaks muutumisel pärmseente hulk tõuseb.Eriti sage on kandidoos hambaproteese kandvatel patsientidel. Ka peale pikaajalist antibakteriaalset ravi võib kandida ehk pärmiseen vohama hakata. Ka imikutel võib seda esineda. Vanemad märkavad siis lapse suus valgeid laigukesi, mis meenutavad pisut kohupiimatükikesi. Ikka tasub vähimagi kahtluse korral pidada nõu arstidega.

Suu bakteriaalsete infektsioonide ravi


Hambahaiguste osas parim ravi on profülaktika.Olulisim on õige suuhügieen.Nähtavad kaariesekolded plommitakse ja vajadusel tehakse juureravi.Plommimisel eemaldatakse hambapuuri abil hävinenud ja infitseerunud hambakude , dentiin kaitstakse ning auk täidetakse täitematerjaliga.Juureravis puhastatakse hamba infitseerunud säsiõõs , mäda dreneeritakse, ( kui see on tekkinud) ning hamba säsiõõs täidetakse inertse juuretäidisega.Kui infektsioonkolde avamine hamba kaudu ei õnnestu näiteks juurte kõvera kuju tõttu , tehakse nn. juuretipulõikus ning puhastatakse abstsess kirurgiliselt

.Parodondiravis ehk igemeravis on kõige tähtsam hea suuhügieen ehk hambakatu regulaarne igapäevane eemaldamine hambaharjaga pestes..Haiguse paranemise absoluutseks eelduseks on hambakivi eemaldamine.Raskematel juhtudel tuleb kasutada parodontaalkirurgiat (näiteks igeme plastika) , mille eesmärk on lihtsustada antud piirkondade puhastamist.Igeme plastika korral muudetakse sügavaks muutunud igemetaskud madalamaks.

Kokkuvõtteks võib järeldada, et enamjaolt on suu-ja hambahaigused korraliku profülaktikaga välditavad.

Külastage ka ilma kaebusteta hambaarst vähemalt kord aastas.